Czy Trump sugeruje, że Ameryka powinna kupić....Grenlandię?

Czy Trump sugeruje, że Ameryka powinna kupić….Grenlandię?

Inwestorzy od lat wiedzą, że komentarze prezydenta Trumpa powinny być uważnie obserwowane. Jednak rynki nie wiedziały jak zareagować, gdy pojawiła się wiadomość, że Trump myśli nad pomysłem wykupienia autonomicznego duńskiego terytorium, czyli Grenlandii.

Wall Street Journal po raz pierwszy relacjonował tę historię w czwartek, kiedy to ludzie zaznajomieni z tą sprawą poinformowali, że prezydent rozważa zawarcie umowy w sprawie nabycia Grenlandii. Podczas spotkań, i wielu przemijających rozmów Prezydent Trump zapytał swoich doradców, czy Stany Zjednoczone mogą kupić Grenlandię od Danii, słuchając, jak rozmawiają o jej bogatych zasobach naturalnych i znaczeniu geopolitycznym.

Według dwóch anonimowych źródeł, które przyczyniły się do powstania tej historii, Trump poprosił swoich doradców z Białego Domu o dalsze przyjrzenie się tej idei.

Podczas gdy w raporcie stwierdzono, że zainteresowanie Trump’a tą możliwością miało “różny stopień powagi”, artykuł ten powtarzał, że prezydent poruszał ten temat wielokrotnie, więc nie była to jednorazowa myśl przewodnia. Źródła poinformowały dziennikarzom, że Trump będzie postrzegał Grenlandię jako kolejny zakup na wzór alaski, który poszerzy zasięg Ameryki,

Jeśli chodzi o osoby mu bliskie, niektórzy z jego doradców poparli ten pomysł, twierdząc, że jest to dobra długoterminowa inwestycja gospodarcza, podczas gdy inni odrzucili go jako tymczasową fascynację, która nigdy nie zostanie zrealizowana. Nawet jeśli administracja Trumpa poważnie podchodziła do wykupienia Grenlandii, nie jest jasne, jak ten proces będzie wyglądał w pierwszej kolejności.

Co ciekawe, Trump planuje pierwszą wizytę w Danii w przyszłym miesiącu, chociaż podróż jest rzekomo niezwiązana z nabycie Grenlandii.

Idea nabycia Grenlandii wynika zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Wieloletni traktat obronny pomiędzy Danią i Stanami Zjednoczonymi daje armii amerykańskiej niemal nieograniczone prawa w Grenlandii do prowadzenia swojej najbardziej na północ wysuniętej bazy wojskowej, bazy lotniczej Thule.

W przeszłości Ameryka rozszerzała wcześniej ofertę zakupu Grenlandii od Danii. W 1946 roku prezydent Harry Truman zaoferował, że kupi Grenlandię od kraju europejskiego za 100 milionów dolarów, ale oferta została odrzucona. Wracając jeszcze dalej, Departament Stanu wszczął w 1867 r. dochodzenie w sprawie zakupu zarówno Grenlandii, jak i Islandii.

Jest prawdopodobne, że z tej linii myślenia nic nie wyjdzie, ale inwestorzy nie są pewni, co zrobić z ciekawym objawieniem w ten czy inny sposób.

Powiązane posty

Jak stworzyć dochód pasywny w internecie, i zarobić na początek 200.000,00zł ? Pobierz bezpłatnie więcej informacji

Po pobraniu otrzymasz :

Webinar

Z naszego webinaru dowiesz się, jak zarabiać na amerykańskiej giełdzie, mieszkając w Polsce. Poznasz tajniki wiedzy, które pozwolą ci zarabiać systematycznie.

Poradnik

Z poradnika, który został napisany specjalnie dla Ciebie, otrzymasz niezbędną wiedzę, aby zacząć swoją karierę jako Day Trader. Ten poradnik jest ważnym elementem edukacji każdego Inwestora.

Newsletter

Otrzymasz informacje ważnych wydarzeń oraz ciekawe oferty, nowości i inspiracje. Ponadto będziesz miał dostęp do codziennych transmisji na żywo na platformie YouTube.