1. Chiny źle reagują na głosowanie w Senacie

Pekin zareagował oburzająco na głosowanie Senatu i zatwierdził projekt ustawy, która pozwoliłaby USA na ograniczenie preferencji handlowych Chin, gdyby nie respektowały one politycznej autonomii Hongkongu. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych nazwał ją “ingerencją” w wewnętrzne sprawy Chin i powiedział, że jest ona “skazana na porażkę”.

Głosowanie odbyło się zaledwie dzień po tym, jak Pekin zagroził obaleniem orzeczenia sądu najwyższego Hongkongu, które stłumiło wysiłki władz zmierzające do zakazania noszenia masek podczas protestów.

2. Sondland i inni, będą zeznawać w przesłuchaniach w sprawie ich oskarżenia.

Tymczasem prezydent Trump ma inne obawy. Kolejnych czterech świadków ma zeznawać przed Izbą we wtorek, w tym ambasador przy UE Gordon Sondland, który przyznał w zeznaniu za zamkniętymi drzwiami, że powiedział ukraińskiemu urzędnikowi, że pomoc wojskowa dla Ukrainy będzie uzależniona od ogłoszenia przez Kijów dochodzenia w sprawie firmy, w której syn Joe Bidena Hunter służył jako dyrektor.

Sondland będzie zeznawał rano, a Laura Cooper, zastępca sekretarza obrony spraw rosyjskich, ukraińskich i euroazjatyckich oraz David Hale, podsekretarz stanu ds. politycznych, będzie zeznawać po południu.

3. Stałe ilości ropy naftowej wyprzedzają rządowe dane inwentaryzacyjne.

Rząd USA opublikuje cotygodniowy raport na temat dostaw ropy naftowej w USA o godzinie 10:30 rano ET (1530 GMT), po dwóch dniach silnych spadków kontraktów terminowych na ropę naftową w obawie o perspektywy globalnego popytu.

Dane opublikowane we wtorek przez American Petroleum Institute wykazały 5,95 mln baryłek wzrostu zapasów ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu, znacznie powyżej 1,5 mln baryłek oczekiwanego wzrostu.